Murcki_www_FKO
Axis Mundi (1)
Axis Mundi (2)
Axis Mundi (3)
Axis Mundi (4)
Axis Mundi (5)
Axis Mundi (6)
Axis Mundi (7)
Axis Mundi (8)
Axis Mundi (9)

Wystawa zdjęć Murckowiaków

„Ta kropka na mapie w środku lasu to MY”. Zdanie wypowiedziane w trakcie jednej z rozmów na temat tego, jak brzmią Murcki, zarysowało tło dla opowieści o jednej z najbardziej zielonych dzielnic Katowic. Jest nim mapa. Zaznaczyliśmy na niej punkty, które związane z konkretnymi osobami, wydarzeniami i sytuacjami oddają dźwiękowy charakter Murcek. Wystawę rodzinnych zdjęć, prezentowaną w witrynie dawnego domu handlowego pod zegarem na murckowskim rynku, można oglądać w dniach 23.02–28.03.2018 r. Choć nie udało nam się dotrzeć do wszystkich mieszkańców, już niewielka próbka pozwala dostrzec, że w Murckach muzyka odgrywa rolę szczególną. Same brzmienia zaś, i te przemysłowe, i dźwięki natury, spotykają się jak nigdzie indziej. Puste przestrzenie na mapie, tak zwane białe plamy, mają uruchomić wyobraźnię. Jakimi zdjęciami z rodzinnych albumów można by je wypełnić? Jakie historie dopisać? Zachęcamy mieszkańców Katowic do wspomnień i eksperymentu: znajdywanie na fotografiach dźwięków naprawdę pozwala zobaczyć swoją dzielnicę inaczej.

Pomysł, by wystawę zorganizować w dawnym domu towarowym pod zegarem nie wziął się znikąd. Książęcy sklep, wybudowany w 1906 roku, nie tylko zaopatrywał mieszkańców Murcek w produkty. Na jego zapleczu znajdowała się suszarnia zboża, palarnia jęczmienia i wędzarnia. W międzywojniu w budynku mieściła się szkoła mniejszości niemieckiej, wreszcie restauracja „Murckowianka”. W latach 1958–1968 w prawym skrzydle działał Klub Górniczy, a na piętrze swoją siedzibę miała… orkiestra dęta. Zespół, dziś działający pod nazwą Orkiestra Dęta „Murcki-Boże Dary”, przez lata tworzył muzyczny charakter dzielnicy. Orkiestra koncertowała z okazji rocznic i świąt państwowych, uroczystości kopalnianych, podczas górniczych ślubów i pogrzebów. W Barbórkę orkiestra grała mieszkańcom pobudkę. W 2016 roku orkiestra utraciła stałe finansowanie ze strony kopalni. „Przy tej cichej Barbórce chciało mi się po prostu ryczeć. Dużo jest takich okazji, że człowiek siedzi i czeka, bo za chwilę mają grać… ale nic nie gra. W doma se możesz larmo zrobić” – mówiła podczas jednej z rozmów Agnieszka Noras, która w orkiestrze działała do 2010 roku. Dlatego w Barbórkę 2017 roku orkiestra znowu zagrała. W ramach projektu „Axis Mundi – piosenki ze środka świata” muzycy pod przewodnictwem dyrygenta Szczepana Kurzei, jak dawniej, przeszli przez dzielnicę. A ich zdjęcia można oglądać na wystawie.

Wystawa została zrealizowana w ramach projektu społeczno-muzycznego „Axis mundi. Piosenki ze środka świata”.

Pomysł i koordynacja: Marlena Hermanowicz, Adam Kowalski

Rozmowy z mieszkańcami, skany zdjęć wraz z opracowaniem graficznym oraz teksty: Szymon Karpiński, Barbara Kubska, Ewelina Lasota

Projekt graficzny: Jan Piechota

Dokumentacja fotograficzna: Barbara Kubska

 

ORGANIZATOR: Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. K. Bochenek

PARTNER: Fundacja Kultura Obrazu

UŻYCZENIE LOKALU: Śląsko-Dąbrowska Spółka Mieszkaniowa Sp. z o.o.

BLOG PROJEKTU: https://axismundikatowice.tumblr.com