Dorota Buczkowska. Rok w sanatorium – wernisaż 08.06.2018, godz. 18.00

Zapraszamy na otwarcie wystawy Doroty Buczkowskiej „Rok w sanatorium” – w piątek, 8 czerwca, o godz. 18.00. Początek pracom z cyklu dały zdjęcia znajdowane przez artystkę na pchlich targach. Rozwinięcie – fotografie zachowane w norweskim archiwum Sogn og Fjordane w Leikanger, dokąd Dorota Buczkowska udała się wraz z Anną Theiss na zaproszenie Fundacji Archeologia Fotografii. Wystawa prowadzi przez proces odkrywania fotograficznych zbiorów, tak instytucjonalnych, jak i domowych czy porzuconych na targach staroci. I stawia pytanie o rolę artysty w ożywianiu zdjęć – odczytywaniu zawartych w nich historii, tworzeniu własnych opowieści. Wstęp wolny.

„Projekt Doroty Buczkowskiej – zatytułowany »Rok w sanatorium« – zaczął się od zdjęć wyjmowanych z pudeł ulicznych sprzedawców – pisze Iwona Kurz*; poszukując starych pocztówek, artystka znajdowała na antykwarycznych straganach również osierocone fotografie, z jednej strony czytelne, pozwalające na rozpoznanie póz i gestów, układające się w jakieś historie i konfiguracje; z drugiej zaś wyrwane z kontekstu, często ze skazą, naddarciem lub blizną. Podobne uszkodzenia materii zdjęcia – co ważne, wynikające nie z kaprysów procesu fotochemicznego, lecz dotykające tej właśnie warstwy materialnej – Buczkowska wykorzystuje jako punkt wyjścia. Zagięcie, plama, dziura ulegają w efekcie jej artystycznej interwencji, tyle terapeutycznej, ile prowokującej niepokój”.

Rozwinięciem cyklu, otwartego w 2012 roku, są prace z serii „Praktyczny poradnik przetrwania uczuciowej burzy nad wodą”, które powstały w ramach wyprawy do Norwegii i pracy nad lokalnym archiwum fotograficznym Sogn og Fjordane w Leikanger na przełomie 2015 i 2016 roku. W wyjeździe artystce towarzyszyła Anna Theiss, która przygotowała teksty nawiązujące do prac Doroty Buczkowskiej. „Przyrodnicze subtelności i półtony – pisze Theiss – tworzą ramę dla historii bohaterów, których artystka powołuje do życia. To korowód przedziwnych postaci: kobieta z jednym okiem, dziewczynka oswajająca bestię, para dziewcząt, które zbyt długo patrzyły w swoje odbicia w tafli fiordu”.

To nieco inna praca niż w przypadku poprzedniego cyklu, zauważa Iwona Kurz. „Buczkowska musiała zmierzyć się z nietykalnością archiwum – instytucji, która opiera się właśnie na micie wyjątkowości. Zdjęcia norweskie nie są bezpańskie, są publicznym dobrem chronionym, więc interwencja w nie mogła się jedynie dokonać na poziomie reprodukcji. Pojawiają się na nich nadal efekty graficzne, ale też podejmowane są próby ucieczki w inną formę: w duplikowanie cyfrowych reprodukcji, co nadaje tym pracom pewną lekkość, ciężar mniejszy niż wynikający z działania na papierowym kartoniku. Pojawia się gra w sobowtóry i bliźniaczość, wyłaniają się sylwetki bez twarzy, a figury obu artystek zostają wprowadzone w scenerię norweskich fiordów. Trwa cyfrowa wyprawa w przeszłość. Same fiordy nie tyle są przedstawiane, ile prezentowana jest tworząca je materia – woda w różnych stanach skupienia. Znów, aparat skupia się nie na widoku, lecz na jego substancji”.

Przeczytaj MINIATURY Anny Theiss towarzyszące wystawie.

Dorota Buczkowska, z cyklu „Rok w sanatorium”

 

Wybrane prace powstały w ramach projektu „Długie życie fotografii”, realizowanego przez Fundację Archeologia Fotografii oraz cztery instytucje norweskie od października 2015 do kwietnia 2016 roku w Polsce i Norwegii. Polem zainteresowania projektu były archiwa fotograficzne. Pracę z kolekcjami zdjęć prowadziła międzynarodowa grupa złożona z konserwatorów, archiwistów, kuratorów i artystów. Projekt dofinansowano ze środków funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz ze środków krajowych.

Więcej: http://fotoarchiwa.faf.org.pl

* Iwona Kurz, Cieniem-pisanie: poezja materii. Dorota Buczkowska i „Rok w sanatorium”, w: Rok w sanatorium, Dorota Buczkowska, Anna Theiss, Fundacja Archeologia Fotografii, Warszawa 2016.

……………………………………………………….

Dorota Buczkowska – absolwentka Wydziału Rzeźby i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, Gender Studies na UW oraz Centrum Sztuki Villa Arson w Nicei. Twórczo zajmuje się m.in. malarstwem, rzeźbą, grafiką, fotografią, rysunkiem. Dociera do ukrytych w podświadomości zachowań człowieka. Podejmuje wątki integrowania traumy, oswajania tego, co wyparte. Formalnie jej prace wyróżnia perfekcyjny warsztat malarski i graficzny. CV.

Anna Theiss – absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, studiowała historię sztuki na uniwersytecie La Sapienza w Rzymie. Dziennikarka i redaktorka („Dziennik. Polska Europa Świat”, „Przekrój”, „Wprost”, „Exklusiv”), konsultantka kolekcji sztuki (Fundacja Zwierciadło, Prisma Management), kuratorka (Instytut Goethego, NinA). Tropcielka punktów styku współczesnej humanistyki oraz współczesnej i historycznej produkcji (przemysłowej, sztuki, tekstów).

……………………………………………………….

Dorota Buczkowska „Rok w sanatorium”
Wernisaż: piątek, 8 czerwca 2018 r., godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 6 lipca, w środy i czwartki od godz. 12.00 do 18.00, oraz w dowolnym terminie po umówieniu się: fundacja@kulturaobrazu.org.
Fundacja Kultura Obrazu, ul. Kordeckiego 2, Katowice, wstęp wolny

Wystawę zrealizowano przy wsparciu Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek.