Mikołaj Hałabuda i Dawid Koruszowic „To, co się wydarzyło, naprawdę nie miało miejsca” – wernisaż 21.03.2019 r., godz. 19.00

Zapraszamy na wystawę fotografii Mikołaja Hałabudy i Dawida Koruszowica, absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, która odnosi się do fotograficznego „momentu”; poszukiwań prawdy związanej z obrazem jako medium, z narzędziem, jakim jest aparat fotograficzny, oraz uczuciem pragnienia realności.

Obrazy, które widzimy są fragmentami rzeczywistości, ułudą o prawdzie, której nadajemy znaczenia emocjonalne. Są jej wycinkiem, który staje się nośnikiem okrojonych informacji o świecie. Błysk światła odbity na ścianie w pokoju, portret dziewczyny, rozmyty pejzaż – to dostajemy w odpowiedzi na jednej ze ścian galerii. Na drugiej, obserwujemy przekraczanie granic między symulacją a manipulacją, w efekcie czego obrazy gubią znaczenie i odniesienie do rzeczywistości, jeśli w ogóle kiedykolwiek je miały. Obcowanie z fragmentami i konfrontacje z obezwładniającą rzeczywistością, zatarcie granic pomiędzy wizualną reprezentacją a faktycznym stanem rzeczy to zagadnienia, które podejmują autorzy. Wystawa, choć eksponuje dwa estetycznie różne cykle fotografii, sprowadza je do wspólnego mianownika, jakim są poszukiwania prawdy w świecie obrazu fotograficznego.

To, co się wydarzyło, nie miało miejsca, ale zostało udokumentowane.

Wernisaż: 21 marca 2019 r., godz. 19.00

Wystawę można oglądać do 25 kwietnia 2019 r. po uprzednim umówieniu się: fundacja@kulturaobrazu.org

Miejsce: Fundacja Kultura Obrazu, ul. Kordeckiego 2, Katowice

Wstęp wolny