„Drżenie” Krzysztofa Szewczyka przyjmuje różne znaczenia: odnosi się do zjawiska wstrząsów sejsmicznych na Górnym Śląsku, jak i mniej dosłownie do reakcji wywołanych nagle – strachu, bólu, dygotu. Zapraszamy na otwarcie wystawy w piątek, 10 marca, o godz. 19.00 – wstęp wolny.
Drżenie ziemi materializuje się w niepokojącym falowaniu domów, jest słyszalne w dźwiękach wibrujących naczyń, widoczne w kołyszących się żyrandolach lub rysach pojawiających się na ścianach budynków. Pojawia się nagle i wywołuje zaniepokojenie. W szerszym ujęciu drżenie przyjmować może różne znaczenia. Może być przyczyną, symptomem lub metaforą niewidocznych procesów. Jako takie może oznaczać podniecenie, wysiłek, chorobę, zimno, ból lub strach.
Projekt prezentowany w galerii Fundacji Kultura Obrazu bada ślady i historie związane bezpośrednio lub pośrednio ze zjawiskiem wstrząsów sejsmicznych, których główną przyczyną jest podziemna eksploatacja zasobów naturalnych. Jest próbą zrekonstruowania niewidzialnej topografii regionu w oparciu o dostępne mapy sejsmiczne. Koncentruje się na epicentrycznych fragmentach krajobrazu, konfrontując obiektywne, lecz ciągle zmieniające się dane naukowe z naocznym doświadczeniem miejsca. W szerszej perspektywie odnosi się do metod wizualizowania zjawisk przyrody, w których proces obserwacji jest zapośredniczony poprzez mechaniczno-optyczne aparaty oraz zracjonalizowane procedury naukowe.
Projekt został zrealizowany pod opieką Aarona Schumana w ramach warsztatów ISSP International Masterclass 2015/2016.
Autor składa podziękowania Śląskiemu Obserwatorium Geofizycznemu PAN w Raciborzu za po-moc w realizacji przedsięwzięcia.
Krzysztof Szewczyk (1979, Katowice). Ukończył fotografię w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). Absolwent Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Obecnie pracuje jako asystent w Pracowni Fotografii Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Fotograf niezależny, zajmuje się fotografią dokumentalną. Nagradzany w konkursach fotografii prasowej BZ WBK PRESS Photo i Newsweek Poland Photo Awards. Uczestniczył w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Interesuje go wielowymiarowy związek człowieka z krajobrazem. Doktorant w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. Bada historię fotografii na Górnym Śląsku.
Wystawę można oglądać do 31 marca, od poniedziałku do piątku, po uprzednim umówieniu się: fundacja@kulturaobrazu.org
Wernisaż: piątek, 10.03.2017 r., godz. 19.00
Finisażowe spotkanie z autorem: piątek, 31.03.2017 r., godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 31.03.2017 r.
Galeria Fundacji Kultura Obrazu
ul. ks. A. Kordeckiego 2, Katowice
wstęp wolny