Krzysztof Szewczyk_Drzenie_wystawa_Fundacja Kultura Obrazu
Fot. Barbara Kubska
Fot. Barbara Kubska
Fot. Barbara Kubska
Fot. Barbara Kubska
Fot. Barbara Kubska
Fot. Barbara Kubska
Fot. Barbara Kubska

Krzysztof Szewczyk „Drżenie”

„Drżenie” Krzysztofa Szewczyka przyjmuje różne znaczenia: odnosi się do zjawiska wstrząsów sejsmicznych na Górnym Śląsku, jak i mniej dosłownie do reakcji wywołanych nagle – strachu, bólu, dygotu. Zapraszamy na otwarcie wystawy w piątek, 10 marca, o godz. 19.00 – wstęp wolny. 

Drżenie ziemi materializuje się w niepokojącym falowaniu domów, jest słyszalne w dźwiękach wibrujących naczyń, widoczne w kołyszących się żyrandolach lub rysach pojawiających się na ścianach budynków. Pojawia się nagle i wywołuje zaniepokojenie. W szerszym ujęciu drżenie przyjmować może różne znaczenia. Może być przyczyną, symptomem lub metaforą niewidocznych procesów. Jako takie może oznaczać podniecenie, wysiłek, chorobę, zimno, ból lub strach.

Projekt prezentowany w galerii Fundacji Kultura Obrazu bada ślady i historie związane bezpośrednio lub pośrednio ze zjawiskiem wstrząsów sejsmicznych, których główną przyczyną jest podziemna eksploatacja zasobów naturalnych. Jest próbą zrekonstruowania niewidzialnej topografii regionu w oparciu o dostępne mapy sejsmiczne. Koncentruje się na epicentrycznych fragmentach krajobrazu, konfrontując obiektywne, lecz ciągle zmieniające się dane naukowe z naocznym doświadczeniem miejsca. W szerszej perspektywie odnosi się do metod wizualizowania zjawisk przyrody, w których proces obserwacji jest zapośredniczony poprzez mechaniczno-optyczne aparaty oraz zracjonalizowane procedury naukowe.

Projekt został zrealizowany pod opieką Aarona Schumana w ramach warsztatów ISSP International Masterclass 2015/2016.

Autor składa podziękowania Śląskiemu Obserwatorium Geofizycznemu PAN w Raciborzu za po-moc w realizacji przedsięwzięcia.

Krzysztof Szewczyk (1979, Katowice). Ukończył fotografię w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). Absolwent Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Obecnie pracuje jako asystent w Pracowni Fotografii Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Fotograf niezależny, zajmuje się fotografią dokumentalną. Nagradzany w konkursach fotografii prasowej BZ WBK PRESS Photo i Newsweek Poland Photo Awards. Uczestniczył w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Interesuje go wielowymiarowy związek człowieka z krajobrazem. Doktorant w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. Bada historię fotografii na Górnym Śląsku.

Wystawę można oglądać do 31 marca, od poniedziałku do piątku, po uprzednim umówieniu się: fundacja@kulturaobrazu.org

Wernisaż: piątek, 10.03.2017 r., godz. 19.00
Finisażowe spotkanie z autorem: piątek, 31.03.2017 r., godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 31.03.2017 r.
Galeria Fundacji Kultura Obrazu
ul. ks. A. Kordeckiego 2, Katowice
wstęp wolny