Pod światło – slajdy z lat. 70. i 80. XX w.

Gdzie indziej różowe, w Polsce lata 70. miały kolor filmów ORWO. Zażółcone barwy zdjęć to znak firmowy czasów, którym Fundacja Kultura Obrazu zamierza przyjrzeć się w ramach projektu „Pod światło”. Fundacja poszukuje rodzinnych slajdów mieszkańców Katowic z przełomu lat 70. i 80. Zeskanowane i wzbogacone o prywatne opowieści zaprezentowane zostaną pod koniec roku na wystawie w galerii fundacji.

Tytuł projektu odnosi się do czasów, które ożywają, gdy patrzymy na slajdy pod światło – na prześwitującą rzeczywistość doby PRL nakłada się ta dzisiejsza. Co zapamiętaliśmy? Co się zmieniło? Jak przekształciło się samo medium fotografii? Czy nadal oglądamy zdjęcia w gronie rodziny?

Fundacja zaprasza do współpracy osoby pamiętające, jak kino domowe miało postać prześcieradła przypiętego żabkami do firany, kurz spalał się w świetle lampy rzutnika, a trzask ramek przeskakujących w magazynku zapowiadał kolejną fotografię. To właśnie dlatego, że oglądanie slajdów angażowały wiele zmysłów, pamiętamy je tak dobrze.

Celem projektu jest zebranie tych wspomnień, gdy są jeszcze ciągle intensywne. To w odniesieniu do nich zbudowana zostanie wystawa, której towarzyszyć będzie publikacja internetowa.

Fundacja Kultura Obrazu zamierza skoncentrować się na slajdach z kilku powodów. Po pierwsze, fotografia barwna, która powstała w tamtym okresie, ulega destrukcji – w wyniku procesów chemicznych obraz znika z błony fotograficznej, a dzięki skanom może zostać zachowany. Po drugie, uwydatnia ona takie aspekty życia w mieście, jakich nie widać na fotografii czarno-białej (kolor niesie informacje). Po trzecie, ciekawy jest społeczny fenomen rodzinnych slajdowisk, który na taką skalę nie powtórzył się już nigdy później.

Na zgłoszenia czekamy od teraz do końca października 2016 roku.

Zgłoszenia: Anka Sielska │ 604 856 692 │fundacja@kulturaobrazu.org

 

 

Projekt realizowany przy wsparciu Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

kmo-logo-new