Co wspólnego mają ze sobą fotografia i topografia? Fundacja Kultura Obrazu zaprasza na spotkanie, podczas którego przybliżona zostanie metoda pracy z fotografiami rodzinnymi i mapami.
Punktem wyjścia do rozmowy będzie katowicka kamienica przy ul. Rostka i Wilimowskiego, w której, po śmierci jednej z lokatorek, znaleziono zbiór dawnych fotografii (dzięki zapobiegliwości właścicieli kamienicy zbiór ocalał). Choć w większości anonimowe, zdjęcia te są świadectwem dróg, które przemierzyli ludzie, do których niegdyś należały. Przywiezione ze Stanisławowa, wykonane na szlaku armii Andersa, wysłane z Ameryki, zrobione w parku Kościuszki w Katowicach wskazują punkty na mapie, które tyleż układają się w prywatną geografię, co odzwierciedlają sieć bardziej uniwersalnych połączeń wpisanych w doświadczenia tych, którzy przetrwali drugą wojnę światową.
Dr hab. Justyna Lauer, projektantka związana z katowicką ASP, opowie o tym, jak efekt skali, typowy dla mapy, można przełożyć na zasób fotograficzny – przybliżyć do pewnych zagadnień, od innych oddalić. Ewelina Lasota i Barbara Kubska z Fundacji Kultura Obrazu opowiedzą o pomyśle użycia rodzinnych zdjęć do zoomowania spojrzenia na miasto – koncentrowania uwagi na określonych punktach, nie na ogólnym planie.
Spotkanie podsumowuje działanie „Zoom na centrum. Fotograficzne archiwum społeczne” dofinansowane z budżetu Miasta Katowice. Fundacja dziękuje wolontariuszom i darczyńcom, w tym szczególnie pani Kamili, za pomoc w realizacji projektu.
Kiedy: czwartek, 4 sierpnia, godz. 18.00
Gdzie: Strefa Centralna – Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, plac Sejmu Śląskiego 2
Wstęp wolny