Więźniowie w bibliotece. Fotografia ze zbiorów NAC
barbara-kubska_fot-krzysztof-szewczyk_2
barbara-kubska_fot-krzysztof-szewczyk_8
barbara-kubska_fot-krzysztof-szewczyk_1
barbara-kubska_fot-krzysztof-szewczyk_6
barbara-kubska_fot-krzysztof-szewczyk_7
barbara-kubska_fot-krzysztof-szewczyk_4

Barbara Kubska / 1– 23.10.2016 r.

Zapraszamy na otwarcie wystawy Barbary Kubskiej „Zabijam czas, nim czas zabije mnie”. To opowieść o świecie za kratami i zachowaniu godności w warunkach uwięzienia, ułożona z archiwalnych i współczesnych fotografii. Wernisaż wpisany w program Katowickiej Nocy Galerii. 30 września, godz. 18.00 – wstęp wolny.

Na początku 1945 roku dwudziestodwuletni Zygmunt trafia do aresztu oskarżony o posiadanie nielegalnej radiostacji. Zbliża się koniec wojny, w areszcie znajdują się ludzie z całej Europy. Nocą brutalnie przesłuchiwani, w ciągu dnia starają się wzajemnie wspierać. Śpiewają piosenki, opowiadają historie. Jeden z nich jest fryzjerem. Ukrywając się przed strażnikami, spędza dni na ostrzeniu łyżki, by zrobić z niej brzytwę. Jego starania kończą się powodzeniem – goli brodę sobie oraz współwięźniom. Wszyscy odczuwają ulgę.

Ta historia, opowiedziana z drugiej ręki, jest pretekstem do rozważań na temat zachowania godności w warunkach uwięzienia. Brzytwa jest wytworem człowieka z pasją, który za jej pomocą, tworząc pozory normalności, być może ratuje życie sobie i innym uwięzionym. Równocześnie staje się dla autorki wystawy artefaktem magicznym – talizmanem, który ma gwarantować przetrwanie.

Wystawa ma formę dwustronnej narracji. Z jednej strony tworzy ją sam przedmiot – łyżka/brzytwa, której twórca ryzykował życie dla jej stworzenia. Z drugiej – sieć wątków związanych zarówno z moim wyobrażeniem o tej historii, jak i obsesją na jej punkcie, pozwalającą znajdować analogie nawet w pozornie bardzo odległych tematach.

Wernisaż wystawy wpisany jest w program Katowickiej Nocy Galerii – wieczornego spaceru po lokalnych galeriach sztuki, organizowanego przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek. Więcej: www.miasto-ogrodow.eu

Posłuchaj, jak o fundacji oraz wystawie opowiadają Ewelina Lasota i Barbara Kubska w audycji Na tapecie w Radiu eM:

 

Barbara Kubska „Zabijam czas, nim czas zabije mnie”
Wernisaż: piątek, 30.09.2016 r., godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 1–23.10.2016 r.
Galeria Fundacji Kultura Obrazu
ul. ks. A. Kordeckiego 2, Katowice

Godziny otwarcia:
wtorek–piątek 15.00–18.00
sobota 12.00–16.00
Istnieje możliwość zwiedzenia wystawy w innym terminie. Zainteresowanych prosimy o wcześniejsze umówienie się za pośrednictwem adresu e-mail: fundacja@kulturaobrazu.org

Dokumentacja fotograficzna wystawy: Krzysztof Szewczyk

Projekt został zrealizowany w ramach programu „Migawki” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

logo_e_02_cz-b

Autorka dziękuje Narodowemu Archiwum Cyfrowemu za udostępnienie fotografii na wystawę.

NAC_logo_podstawowe_czern_pozytyw