Fotografia od święta – gablota

„Wielka” historia miasta opowiedziana „małymi” historiami jego mieszkańców. Rodzinne zdjęcia upamiętniające odświętne chwile z życia katowiczan, prezentowane w gablocie przygotowanej z okazji 150-lecia Katowic. 

Założenie Katowic zbiegło się w czasie z upowszechnieniem fotografii. Początkowo wizyty w zakładach fotograficznych należały do rzadkości, były prawdziwym wydarzeniem. Wraz z obniżeniem kosztów produkcji zdjęć, albumy fotograficzne zaczęły wzbogacać się o obrazy upamiętniające ważne momenty: urodziny, śluby, rocznice małżeńskie, święta narodowe i kościelne, jubileusze klubów sportowych czy zakładów pracy.

W stu pięćdziesięciolecie Katowic zaprosiliśmy mieszkańców miasta do podzielenia się wspomnieniami związanymi z ww. świętami. Reprodukcje udostępnionych zdjęć zaprezentowaliśmy w specjalnie wykonanej na ten cel szklanej gablocie, eksponowanej na fasadzie kamienicy przy ul. Stanisława 4 w centrum Katowic.

Sposób ekspozycji nawiązywał do gablot, jakich jeszcze czasem używają oferujący swoje usługi rzemieślnicy – szewcy, kapelusznicy, fotografowie.

Czas ekspozycji: lipiec-listopad 2015 r.

Zrealizowano przy wsparciu Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

kmo-logo-new

Patronat medialny:

Katowice