Agata Storer_Zamki na piasku_wystawa
Zamki na piasku. Fot. Barbara Kubska
Zamki na piasku. Fot. Barbara Kubska
Zamki na piasku. Fot. Barbara Kubska
Zamki na piasku. Fot. Barbara Kubska
Zamki na piasku. Fot. Barbara Kubska
Zamki na piasku. Fot. Barbara Kubska
Zamki na piasku. Fot. Barbara Kubska
Zamki na piasku. Fot. Barbara Kubska

Agata Storer „Zamki na piasku”

Prezentowane na wystawie fotografie powstały w Izraelu i Stanach Zjednoczonych, gdzie autorka spędziła kilka ostatnich lat. Pochodzi z Gliwic i mimo że w serii nie ma zdjęć ze Śląska, to właśnie kultura tego regionu ukształtowała sposób, w jaki postrzega rzeczywistość. To w odniesieniu do Śląska definiuje to, co obce, dziwne czy osobliwe. Zapraszamy na wernisaż w piątek, 30.06.2017 r., o godz. 18.00, wstęp wolny.

Pracując nad wystawą, odkryła, że jej własne doświadczenie kulturowej niestabilności jest również śląskim doświadczeniem. Historia Śląska jest pełna przemieszczeń – Niemców, Żydów, Kresowian, samych Ślązaków. Współczesny Śląsk wydaje się być monolitem kulturowym, wystarczy jednak zagłębić się w historię, żeby odkryć jego różnorodność – żywą ciągle tam, gdzie żywy jest przekaz międzypokoleniowy. Tak jak w przypadku rodziny autorki, której korzenie sięgają Kresów Wschodnich i ciągną się daleko na Zachód. Dlatego Storer zdecydowała się sięgnąć do dokumentów i fotografii swojej rodziny. Stanowią one łącznik między towarzyszącym jej doświadczeniem kulturowego outsidera a historią najbliższych.

Niektóre opowieści migracyjne są często przywoływane i dobrze znane członkom rodziny. Inne, takie jak rodzinne związki z narodem niemieckim, są niejasne, tajemnicze i przemilczane. To dlatego dokumenty i teksty, którymi autorka posłużyła się na wystawie, są jedynie śladami przeszłych wydarzeń. Ich wybiórczość i szkicowy charakter ukazują sposób, w jaki postrzegamy przeszłość – zapamiętujemy historie często przywoływane, zapominamy zaś o tych, które opowiadane są niechętnie.

Wystawa układa się w opowieść o poszukiwaniu własnego miejsca. Prowadzą do niego fragmenty fotografowanej rzeczywistości. A cel, którego być może nigdy nie uda się osiągnąć, majaczy na horyzoncie niczym zamek na piasku.

Kuratorka wystawy: Anka Sielska

Agata Storer (ur. 1979 w Knurowie), fotografka, graficzka. Ukończyła projektowanie graficzne w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Stypendystka w Hochschule für Gestaltung (Frankfurt). Dyplom na temat multimedialnej prezentacji fotografii społecznej. Współpracowała z agencjami reklamowymi G7 i Saatchi & Saatchi. Laureatka Złotego Orła za kampanię reklamową dla Nike. Udziela się społecznie, szczególnie na rzecz ofiar handlu ludźmi. Była wolontariuszką i street workerką w Polsce (na Śląsku) oraz w fawelach w São Paulo w Brazylii. Uczyła się edycji fotografii w International Center of Photography w Nowym Jorku. Pracowała jako nauczycielka projektowania graficznego w Liceum Plastycznym w Zabrzu oraz w Międzynarodowej Szkole Anglikańskiej w Jerozolimie, od czasu do czasu również wykłada fotografię, historię sztuki, projektowanie graficzne w jerozolimskiej szkole mediów. Wystawa Zamki na piasku jest pierwszą indywidualną wystawą Agaty.

Wystawę można oglądać do 30 lipca, od poniedziałku do piątku, po uprzednim umówieniu się: fundacja@kulturaobrazu.org

Wernisaż: piątek, 30.06.2017 r., godz. 18.00
Galeria Fundacji Kultura Obrazu
ul. ks. A. Kordeckiego 2, Katowice
Wstęp wolny