ABC – Architektura Bliżej Ciebie. Tychy 1951–1989. Archiwum fotografii miasta – premiera projektu

Zapraszamy na premierową prezentację projektu „ABC – Architektura Bliżej Ciebie. Cyfrowa mapa fotografii architektury ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach”, która odbędzie się 21 listopada 2019 roku o godz. 18.00 w siedzibie MMTy przy pl. Wolności 1 w Tychach. Projekt realizowany przez MMTy we współpracy z Fundacją Kultura Obrazu bazuje na dziewięciuset zdjęciach autorstwa ośmiu fotografów i przedstawia blisko czterdzieści lat historii tyskiej architektury.

Projekt bada związki fotografii i topografii, a zgromadzone w muzealnej kolekcji zdjęcia traktuje jak dane wizualne. Zbiór fotografii z lat 1951–1989 zaprezentowany w formie mapy pozwala eksplorować, w jaki sposób miasto rozwijało się w myśl ówczesnych koncepcji architektonicznych, założeń urbanistycznych i wytycznych estetycznych. Jak budynki, mała architektura, rzeźby czy zieleń miejska stały się znaczącymi elementami krajobrazu, także społecznego. Zachęca również do poszukiwań na własnym podwórku. Jak przebiega proces zagospodarowania przestrzennego w czasie? Jak architektura kształtuje wspólnoty miejskie? Jakich informacji dostarcza fotografia?

Wśród autorów zdjęć: Michał Cała, Andrzej Czyżewski, Stanisław Kasperowicz, Ireneusz Kaźmierczak, Zygmunt Kubski, Marek Nowicki, Krzysztof Pilecki i Zygmunt Wieczorek.

O powstawaniu cyfrowej mapy fotografii opowiedzą: dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach Aleksandra Matuszczyk, Barbara Kopia (dokumentalistka Działu Fotografii MMTy), Agata Berger-Połomska i Anna Kura (edukatorki z MMTy), a ponadto Barbara Kubska (koordynatorka projektu z ramienia Fundacji Kultura Obrazu) oraz Jan Piechota i Paulina Urbańska (projektanci strony internetowej).

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Woszczyńska.

Wstęp wolny

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Cyfrowa.