ABC – Architektura Bliżej Ciebie. Tychy 1951–1989. Archiwum fotografii miasta

www.abc.tychy.pl – zapraszamy do odwiedzenia strony projektu „ABC – Architektura Bliżej Ciebie. Cyfrowa mapa fotografii architektury ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach”. Przedsięwzięcie zrealizowane przez Muzeum Miejskie w Tychach we współpracy z Fundacją Kultura Obrazu bazuje na dziewięciuset zdjęciach autorstwa ośmiu fotografów i przedstawia blisko czterdzieści lat historii tyskiej architektury.

Projekt bada związki fotografii i topografii, a zgromadzone w muzealnej kolekcji zdjęcia traktuje jak dane wizualne. Zbiór fotografii z lat 1951–1989 zaprezentowany w formie mapy pozwala eksplorować, w jaki sposób miasto rozwijało się w myśl ówczesnych koncepcji architektonicznych, założeń urbanistycznych i wytycznych estetycznych. Jak budynki, mała architektura, rzeźby czy zieleń miejska stały się znaczącymi elementami krajobrazu, także społecznego. Zachęca również do poszukiwań na własnym podwórku. Jak przebiega proces zagospodarowania przestrzennego w czasie? Jak architektura kształtuje wspólnoty miejskie? Jakich informacji dostarcza fotografia?

Wśród autorów zdjęć: Michał Cała, Andrzej Czyżewski, Stanisław Kasperowicz, Ireneusz Kaźmierczak, Zygmunt Kubski, Marek Nowicki, Krzysztof Pilecki i Zygmunt Wieczorek.

Premiera projektu: 21 listopada 2019 roku

www.abc.tychy.pl

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Cyfrowa.